co to vůbec je emo

15. září 2007 v 12:05 | rozyna (zkopírováno z pozerskej.emar.stepan.krizek.sblog.cz) |  emo(ce)
takže lidičky tady máte historii ema abyste věděli o čem to vlastně je...že to neni jen o smutným ksichtě, řezání a utápění se v depresích

Emo- co znamenají tyto tři podivná písmenka? Především je to tedy hudební styl ale dnes už je nutné rozlišovat mnoho podob ema kolem nas, at uz emo jako styl oblikáni, tak jako řečnický výraz nebo model chování. Ano tolik podob emo má. Laický přístup k tématu by pravděpodobně rešil emo spíše jako dnes trendy módu, je ovšem nutné si uvědomit že to by byl omyl. Emo je především hudba a vždycky to tak bude. Dnes jsou teenagerské časopisy zaplněné vyretušovanými fotkami boy bandů prohlašujících o sobě že jsou emo, je logické že pohled veřejnosti na tento pojem se podobnými vlivy medií značně zkreslí, je až zaraážející jak alternativní, nekonzumní a undergroundová podoba původního ema je v kontrastu s tímto emem je. Srovnejme s punkem, v základu alternativní hnutí stavící se do opozice proti dnešní uniformní společnosti, je nyní doopravdy mrtvé. Dnes jsou punkové koncerty k pláči, zbohatlické děti v roztrhaných špinavých šatech za otcovi peníze nezřízeně pijí a provolávají levicová hesla kterým sami nerozumí. A druhá podoba punku je jeho vliv na hudební průmysl produkujíci záplavu kapel, brající si z chtře punku jen to co znasobí počet prodaných nosičů. Tuto druhou komerční podobu hudebního stylu nalezneme i u ema, proto ty časopisy atd. Ale s undergroundovou scénou je to naštěstí jiné ta postupujíc indie a DiY(do it yourself) principy stále globálně žije a není mrtvá, její odkaz přežívá hudbě z undergroundové scény vyvynuté jako emo-violence a screamo. Abychom pochopily proč a vlastně se už konečně dozvěděli víc pojdmě se podívat na stručnou historii ema.
harDCcore punk
Emo jako hudebni styl vychází z harDCore punk scény a proto je potřeba si nejprve říci něco o HC jako takovém. Hardcore je styl hudby, který se vyvinul z punkrocku v sedmdesátých letech v USA hlavne ve Washingtonu DC kdy se rada mladych punkovych hudebnich kapel rozhodlo hrat jinak, víc brutálně, rytmičtěji a úderněji. Měli pocit že z punk scény se stavá komerce a rozhodli se od ni distancovat a být "hardcore" (tvrdé jádro) a znovu se ponořit do undergroundu. Citili že se punk-scéna svými názory a přístupem nemůže zařadit do konzumni společnosti jako její další prvek. O HC a jeho kultuře, kapelach, dopadu, dnešní podobe by se dalo psat samostatny referat ale musim ještě zmínit určité znaky HC promitajíci se do emo sceny a to: levicová politická orientace (neomarxismus, anarchismus) , DiY principy (do it yourself), sXe hnuti (straight edge), veganstvi, moshing, slam dancing a hardcore dancing (zpusob tance na koncertech).

První vlna 85-94
V roce 1985 se Ian MacKaye a Guy Picciotto, veteráni hardcorové DC scény rozhodli změnit přístup k svazujícímu původnímu hardcoru a začali s ním více experimentovat, tak vznikají MacKayovi Embrace a Picciotovi Rites of spring. Obě kapely spolešně definuji svůuj vlastní originalní zvuk - emo . Léto 85 se díky experimentování začalo na scéně nazývat Revoluční Léto 85. Emo z DC ovlivnilo spoustu dalších kapel mezi nimi třeba Dag Nasty, Shudder to think ze kterých vydávala na MacKayově Dischord Records. Ian MacKay je důležitá osobnost už jen třeba proto že díky svému působení Minor threat je zakladatelem hnuti sXe, jeho hlavním poselstvím byla drogová abstinence - včetně drogy nejpopulárnější, alkoholu - a odmítání promiskuity. Mladé hnutí se ale definovalo spíše pozitivně než negativně; straight edge bylo o zábavě a pozitivním postoji. Washingtonská původní emo vlna končí s rozpadem kapely Hoover roce 1994. Emo jako výraz poprvé uvedli Rites of Spring v interwiev pro časopis Flipside slyšeli totiž fanoušky že takhle nazyvají jejich hudbu. Na počátku 90. let bylo běžné nazývat DC první vlnu jako emo-core. Z Washingtonu se emo rozšiřuje po státech a velké množství kapel začíná hrát emo hardcore, hlavně v San Diegu kde se ustanovuje silná emo scéna inklinující k tvrdšímu zvuku ema. Tady vydávají a koncerují důležité kapely jako Heroin, Indian Summer, Drive Like Jehu, Swing Kids a Antioch Arrow. Ve stejné době vzniká New York/ New Jersey scéna s kapelami jako Roscharch (silně marxistická), Quiksand, Native Nod a další. V New Yorku stoji za zmínku scena kolem klubu ABC No Rio na které se tyto kapely podileli.
Mnoho z kapel této první originální vlny emo-core, a hlavně scéna kolem San Diega, se začalo přiklánět k chaotičtější a agresivnější verzi ema nazývanou screamo (spojeni slov emo a scream jako křičet). Po rozpadu Embrace se MacKaye a Picciotto spojují a vzniká kultovní kapela Fugazi, která sice není kategorizovaná jako emo ale je velkou inspiraci vyznamným popularním emo kapelam druhé vlny jako Sunny Day Real Estate nebo Jimmy Eat World. První vlna zaniká ale její odkaz nesou moderní kapely jako Yaphet Kotto, Four Hundred Years, Circle takes square a další.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama