gotika jako umělecký sloh

16. října 2007 v 18:20 | rozyna (zkopírováno z http://bess.blog.cz) |  gothika
Gotika je umělecký sloh plynule navazující románský sloh. Začíná se projevovat od druhé poloviny 12. st. a pokračuje zhruba po další tři století. V českých zemích nastupuje i ustupuje gotika o něco později.
Termín gotika nebo gotický se vztahuje ke Gótům. Předcházející epoše jej přisoudili s opovržením italští humanisté, "gótské" umění pro ně znamenalo asociaci primitivního či barbarského. Ve Francii byl tento sloh nazýván "style ogival" - sloh lomenný.
Počátky gotického slohu se začínají ve Francii a jsou spojeny s vybudováním tehdy vyjemečného chrámu opatství v Saint-Denis poblíž Paříže. Ve vzniklém stylu je i proto do jisté míry obsažena filozofie směřování za Bohem, která je po formální stránce vyjadřována vertikalismem, oproti románskému slohu došlo především u staveb také k značnému prosvětlení a "odhmotnění". Gotika narozdíl od románského slohu již nedosáhla plného rozšíření po celé Evropě, ale především její západní a centrální části. Vliv gotiky na územích s vlivem pravoslavné církve na tamější umělecké cítění byl značně limitovaný.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Odeta Odeta | Web | 26. ledna 2008 v 14:55 | Reagovat

Škoda slov...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama